Jak zrobić podwyższoną grządkę? Instrukcja + film - Darmowe porady DIY
Jesteś tutaj:
Strona główna > Ogród > Jak zrobić podwyższoną grządkę? Instrukcja + film

Jak zrobić podwyższoną grządkę? Instrukcja + film

Jak zrobić podwyższoną grządkę?

Jak zrobić podwyższoną grządkę do ogrodu warzywnego lub na trawnik? W tym poradniku zobaczysz instrukcję wykonania takiej grządki wraz z cennikiem. Zobacz ile to kosztuje, co jest potrzebne do jej wykonania oraz jak przebiega proces budowy. To wcale nie jest trudne ani drogie 🙂 Pełna treść poniżej wraz z filmikiem instruktażowym.

Materiały

Do budowy podwyższonej grządki potrzebne będą:

  • 4 deski – wymiary podałem w opisie poniżej
  • 1 kantówka o wymiarach 4×4 cm (może być grubsza, ale bez przesady) i długości 80-100 cm
  • piła elektryczna lub ręczna
  • wkręty do drewna (lub gwoździe – wyjaśnienie w tekście)
  • wiertarka wraz w wiertłem
  • miarka
  • ołówek/pisak/marker
  • wkrętarka lub śrubokręt
  • impregnat do drewna / lazura / farba
  • pędzel

Deski – 4 sztuki – kupiłem w Leroy Merlin. Dokładnie były to deski tarasowe, jednostronnie ryflowane (z jednej strony są gładkie, z drugiej ryflowane) o wymiarach 240 cm na 9,6 cm i grubości 1,9 cm. Koszt jednej deski to dokładnie 8,97 zł.

Dlaczego deski tarasowe a nie np. szalunkowe? Po pierwsze cena – jest prawie identyczna za praktycznie ten sam wymiar deski. Do tego deska tarasowa ma tę przewagę nad szalunkową, że tarasowa jest już ostrugana i prosta (deski szalunkowe mają nawet czasami kawałki kory! I często są krzywe). Druga kwestia – deska tarasowa jest już zaimpregnowana ciśnieniowo, więc nie trzeba jej dodatkowo zabezpieczać.

Koszt 4 desek to: 35,88 zł i jest to najdroższy element.

Kantówkę miałem w swoim garażu, więc nie musiałem jej kupować. Koszt w markecie za listewkę/kantówkę o długości 100 cm wynosi coś około 5-8zł.

Wkręty do drewna – również miałem, ale koszt zakupu nie powinien przekroczyć 3 zł. Polecam zakup wkrętów na wagę – wychodzi zdecydowanie taniej. Potrzebujemy dokładnie 36 sztuk wkrętów, ale warto mieć ich na górkę. W ostateczności zamiast wkrętów wystarczą gwoździe. Wtedy zamiast śrubokręta potrzebny będzie młotek 😉

Impregnat do drewna – zakupiłem również w Leroy Merlin za niecałe 13 zł / 1 litr.

Resztę rzeczy miałem w garażu.

Łączny podstawowy koszt budowy grządki to ok. 55 – 60 zł za grządkę o wymiarach 80×160 cm i wysokości ok. 20 cm.

Jak zrobić podwyższoną grządkę?

Budowę rozpoczynamy od zaznaczenia na deskach miejsca cięcia. Odmierzamy z jednej strony 80 cm i przecinamy deski. W filmiku użyłem piły elektrycznej wraz z prowadnicą swojego autorstwa (jeśli chcecie, to umieszczę instrukcję wykonania takiej prowadnicy- dajcie znać w komentarzach), jednak w zupełności wystarczy do tego celu zwykła piła ręczna. Po przecięciu powinniśmy mieć 4 deski o długości 80 cm i 4 o długości 160 cm (oczywiście w przypadku takich samych desek jakie ja miałem).

Następnie przecinamy listewkę / kantówkę na 4 części o długości 20 cm każdy. To do tych listewek będziemy przykręcać deski. Nawiercamy otwory w deskach i listewkach w miejscach wkręcenia wkrętów po czym skręcamy całość. Ja przykręcałem deski do kantówek na dwa wkręty z każdej strony. Do odpowiedniego ustawienia deski względem kantówki wspomagałem się ściskiem – bardzo wspomogło pracę.

Przy skręcaniu należy uważać, aby deski przykręcać w ten sam sposób, tzn. po przeciwległych stronach deski muszą licować się w ten sam sposób (dłuższe nachodzić na krótszą lub krótsza na dłuższe). Ja źle zlicowałem deski z jednej strony i musiałem przekręcać wkręty (widać na filmiku), ponieważ całość krzywo wyszła 😀

Po skręceniu całości należy dodatkowo zabezpieczyć drewno. Ja użyłem impregnatu do drewna w kolorze teak. Zabarwił tylko drewno (i dodatkowo zabezpieczył). I skrzynia na podwyższoną rabatę gotowa! Dodatkowo środek można wyłożyć matą plastikową lub folią.

W drugiej części pokażę, jak i czym wypełniam skrzynię oraz gdzie zostanie umiejscowiona podwyższona rabata.

Poniżej film z budowy podwyższonej grządki (a raczej skrzyni do jej wykonania).

Mam nadzieję, że w prosty sposób wytłumaczyłem jak zrobić podwyższoną grządkę? 🙂

Zapraszam na mój kanał na YouTube oraz do subskrypcji 🙂 Link do kanału: CentrumPorad

Dodaj komentarz

Top