Pomysłowy mobilny rozsadnik - zrób go sam! - Porady DIY, czyli zrób to sam do domu i ogrodu. Instrukcje jak zrobić.
Jesteś tutaj:
Strona główna > Ogród > Pomysłowy mobilny rozsadnik – zrób go sam!

Pomysłowy mobilny rozsadnik – zrób go sam!

Jak zrobić mobilny rozsadnik?

Mamy już kwiecień, więc pewnie wielu działkowców i ogrodników ma przygotowane swoje rozsady. Zazwyczaj stoją one na parapecie w niekoniecznie pięknych doniczkach lub pojemniczkach, więc każdy kto nas odwiedzi ma szansę „podziwiać” naszą plantacje warzyw. A może zrobić mobilny stojak na rozsadę? Zobacz jak łatwo go wykonać. Wystarczy chwila pracy i jakieś 60 zł na materiały.

Jak zrobić rozsadnik mobilny?

Do wykonania potrzebne będą:

  • regał metalowy – do kupienia w dużych sklepach budowlanych za około 40 zł i więcej. Cena zależy od wymiarów i materiału, z którego regał został wykonany.  Do wykonania prezentowanego rozsadnika sugeruję wykorzystać metalowy regał.
  • płyta wiórowa, OSB, MDF lub deska o wymiarach naszego regału, aby można było ją wcisnąć we wnętrze półki – opis i zdjęcia poniżej wyjaśnią dokładniej o co chodzi. Koszt w zależności od wymiarów, jednak na standardowy regał nie powinna przekroczyć 10 zł.
  • wkręty – kilka sztuk – groszowe sprawy, jeśli kupimy na wagę 🙂
  • 4 kółka z możliwością obrotu o 360 stopni – ok. 4 zł za sztukę
  • wiertarka z wiertłem – do wywiercenia otworów w półce oraz otworów pod kółka

Instrukcja budowy:

Zakupiony regał skręcamy w taki sposób, aby dolna półka była zamontowana na ostatnich otworach, równo z zakończeniem kątownika (patrz zdjęcie poniżej). Następne półki montujemy na odpowiadających nam wysokościach. Watro jednak zamontować je odwrotnie, niż sugeruje to instrukcja (oprócz dolnej półki). Stworzymy w ten sposób swego rodzaju tacki, z których nie zsuną się nasze rozsady podczas przesuwania regału. Następnie, kładąc regał na bok, do ostatniej (dolnej) półki montujemy dociętą na wymiar płytę. Wsuwamy ją do wnętrza półki a następnie nawiercając otwory po bokach półki i skręcamy ją z całością. Jeśli ktoś nie ma wiertarki, to w ostateczności może zrobić otwory w metalowej półce gwoździkiem lub zamiast zwykłych wkrętów, użyć blachowkrętów (same przewiercą blaszkę i wkręcą się w płytę). Ja w swoim regale płytę umieściłem trochę wysuniętą z półki, na równi z zakończeniem kątowników – patrz zdjęcia poniżej.

Do tak przygotowanej podstawy przykręcamy teraz kółka – po jednym w każdym narożników.

Jak zrobić mobilny rozsadnik?
Mocowanie płyty z kółkami do dolnej półki regału

Podnosimy regał, wsadzamy pojemniki/doniczki z naszą rozsadą i ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu. I voilà! Mobilny regał gotowy 🙂

Teraz w razie potrzeby (np. wizyta gości) z łatwością przesuniemy regał do innego pokoju. Nie będzie też sprawiał problemów podczas sprzątania – wystarczy go przesunąć. A do doniczek z rozsadą możemy użyć własnego kompostu. Jak go zrobić sprawdzisz tutaj: domowy kompostownik bezzapachowy.

Mój regał zbudowałem w zeszłym roku. Po spełnieniu swojej misji w domu został przeniesiony do tunelu foliowego, gdzie służył całe lato. Poniżej kilka zdjęć prezentujących całą konstrukcję wraz z tegoroczną rozsadą. Pochwalcie się swoimi na profilu CentrumPorad na Facebooku 🙂

 

Dodaj komentarz

Top