Malowanie ścian - porady - Sprawdź porady jak pomalować ściany
Jesteś tutaj:
Strona główna > Dom > Malowanie ścian – porady

Malowanie ścian – porady

Malowanie ścian porady krok po kroku

Malowanie ścian – jak się do tego zabrać? Jak wykonać to prawidłowo? Porad dotyczących malowania ścian, to temat, która dotyczy większości osób. Często wykonujemy je sami ze względu na coraz wyższe koszty usług remontowych.

Malowanie ścian – to temat niniejszego wpisu. Chcąc wykonać tą czynność, tak by efekt końcowy nie różnił się od zakończonej pracy profesjonalnej firmy malarskiej, nie wystarczy tylko kupić wymarzony kolor, zamoczyć wałek i malować. Sprawdź porady jak pomalować ściany. Zapraszam 🙂

Malowanie ścian – jak się do tego zabrać?

W pierwszym kroku musimy skupić się na powierzchni, którą chcemy malować. Często poprzednie malowanie był wykonane kilka lat temu. Przez ten czas wiele czynników działało na niekorzyść naszej ściany tj. zabrudzenia, otarcia a także czas.

Malowanie ścian porady krok po kroku

Test starej farby

Prostym sposobem, by sprawdzić czy nasza stara farba się trzyma i nie będzie się odrywać wraz z nową warstwą, jest przyklejenie kawałka taśmy na ścianę. Po 15-20 minutach należy ją zdecydowanym ruchem odkleić. Jeśli na taśmie nie ma kawałków starej farby, to taką ścianę wystarczy wyczyścić tzn. zmyć ewentualne plamy, pozbyć się kurzu.

Farba gruntująca – po co?

Malowanie ścian porady krok po kroku

Jako pierwszą warstwę, jaką nałożymy na ścianę jest farba biała gruntująca. Po pierwsze wzmocni ona powierzchnie, a po drugie ,,przykryje” nam poprzedni kolor. Pozwoli to na lepsze krycie i rzeczywisty kolor jakiego oczekujemy bez przebarwień. Szczególnie, jeśli poprzedni kolor był ciemny a chcemy przemalować na jasny odcień.

Farba odpada – co robić?

Natomiast jeśli przy oderwaniu taśmy widzimy płatki starej farby, to należy się pozbycie mało przyczepnego podłoża. W tej sytuacji wystarczy nam zwykła szpachelka, którą zeskrobiemy farbę w miejscach, w których jej przyczepność do ściany jest niska. Takie podłoże musimy pokryć gruntem penetrującym. Następnie nałożyć (najszybciej i najwygodniej) gotową masę gipsową, która wyrówna nam podłoże po usunięciu starej farby.

Test starej farby – taką farbę należy zeskrobać

Po wyschnięciu gipsu należy przetrzeć papierem ściernym miejsca, w których nałożyliśmy masę gipsową, tak by ściana była jednolicie gładka. Najlepszy jest papier o gradacji 150-200 – powierzchnia będzie wtedy gładka i bez rys. Do tej czynność przyda się nam również najprostsze źródło światła. Ustawiając je blisko ściany pozwoli nam wyeliminować wszystkie niedoskonałości pozostałe po zaciąganiu gipsu.

Po tym powtarzamy sytuacje z pomalowaniem pierwszej warstwy farbą białą gruntującą. Następnie nakładamy farbę docelową (optymalnie powinny to być dwie warstwy).

Malowanie ścian

Malowanie ścian przeprowadzamy zaczynając od jednej strony ,,góra-dół” w drugą , nie robiąc przerw w trakcie malowania konkretnej ściany. Wałek powinien być ustawiony drążkiem, który wchodzi w wałek ,po stronie jeszcze nie jest pomalowana. Najlepszy efekt malowania ścian uzyskamy, jeśli nasze pomieszczenie będzie zakryte od światła dziennego. Ustawiamy wówczas lampę lub halogen wzdłuż ściany, tak by oświetlała nam pole, które malujemy.

Wałek powinien być ustawiony drążkiem, który wchodzi w wałek ,po stronie jeszcze nie jest pomalowana

Mam nadzieję, że przydały się Wam powyższe porady jak pomalować ściany 🙂
Za wpis dziękuję Oskarowi, który przygotował materiał do tego wpisu 🙂

Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do zadania ich w komentarzu 🙂
Udanego remontu!

Dodaj komentarz

Top