Jak zrobić podwyższoną grządkę? Część II. Instrukcja + film
Jesteś tutaj:
Strona główna > Ogród > Jak zrobić podwyższoną grządkę? Część II. Instrukcja + film

Jak zrobić podwyższoną grządkę? Część II. Instrukcja + film

Jak zrobić podwyższoną grządkę?

No i jest! Druga część instrukcji jak zbudować podwyższoną grządkę. Oczywiście instrukcja opisująca cały proces tworzenia a dla tych, co nie lubią czytać przygotowałem filmik. Zachęcam do zapoznania się z materiałem 🙂

W pierwszej części pisałem co będzie potrzebne do budowy podwyższonej grządki, ile to kosztuje oraz w jaki sposób wykonałem skrzynie do grządki.

W tej części pokażę Wam, jak przygotowałem miejsce pod skrzynię oraz czego użyłem do jej wypełnienia i dlaczego. Film znajduje się na końcu wpisu.

Wybór miejsca

Na lokalizację grządki wybrałem miejsce na skraju trawnika, tuż przy, jak ja to nazywam, mini sadzie. Skrzynia obecnie stoi pod tujami i świerkiem. W tym miejscu słońce świeci od wczesnego południa do samego wieczora, gdzieniegdzie poranne promienie słońca również się dostają do warzyw. Miejsce jest dosyć zaciszne i jak wspominałem słoneczne, stąd w podwyższonej grządce pojawiło się winogrono. Liczę, że owoce (ciemne) będą bardzo dobrze dojrzewać a tym samy będą bardzo słodkie 🙂

Jak zbudować podwyższoną grządkę?
Winogrono w podwyższonej grządce.

Podstawa podwyższonej grządki

Skrzynie umieściłem na kostce brukowej. Do tego celu wykorzystałem 24 sztuki prostokątnej kostki o grubości 4 cm, czyli niecałe pół metra kwadratowego. Metr kosztował ok. 24 zł w promocji w Castoramie, więc wydałem 12 zł.

Dzięki kostce zyskałem też dodatkowe 4 cm głębokości skrzyni. Dodatkowo drewniana konstrukcja nie będzie stała na wilgotnej ziemi – kostka zapewni swego rodzaju izolację.

Przed grządką umieściłem dodatkowo 4 płyty chodnikowe, które uchronią trawę przed wydeptywaniem jej podczas pielenia lub zbioru warzyw/owoców. Koszt ok. 3,5 zł za sztukę (kupiłem je w zeszłym roku).

Jak zrobić podwyższoną grządkę?
Kostka pod grządką

Czym wypełnić podwyższoną grządkę?

Ziemi pod grządką nie przekopywałem, został trawnik. Na dnie ułożyłem opakowania po jajkach oraz kilka kartonów. Ważne, aby nie dawać kartonów z kolorowym nadrukiem. Niestety u mnie się trafiły takie. No cóż, przeżyje 🙂

Następnie ułożyłem warstwę świeżych gałęzi, które zostały mi po przycięciu brzozy. Gałęzie pociąłem na krótkie odcinki. Kolejną warstwę tworzą suche łodygi kwiatów, które zostały mi z wiosennych porządków.

Dlaczego takie rzeczy wrzuciłem na dno? Dlatego, że materiał ten rozłoży się z czasem i stworzy żyzne podłoże. Poza tym zużyłem mniej ziemi ogrodniczej 😀

Na tak przygotowane warstwy wysypałem 4 i pół worka ziemi ogrodniczej uniwersalnej + odrobinę ziemi macierzystej z mojego ogrodu. Całość lekko ubiłem i wyrównałem. I gotowe! 🙂

Jak zrobić podwyższoną grządkę?
Podwyższona grządka na miejscu

Co posadziłem?

Grządka mimo niewielkich wymiarów pomieściła – rządek rzodkiewki, 12 sadzonek sałaty, 9 sadzonek kalarepy, 1 duuużego pomidora oraz 3 mniejsze a także wspomniane wyżej winogrono, które póki co jest zakopane z donicą – zobaczymy jak będzie rosło w tym miejscu.

Jak zbudować podwyższoną grządkę?
Rzodkiewka już wschodzi

Na filmie można zobaczyć jak przebiegały prace z przygotowaniem miejsca oraz ustawianiem skrzyni na grządkę,

W pierwszej części wpisu z budowy podwyższonej grządki pokazywałem na filmie jak zbudować skrzynię oraz przedstawiłem kosztorys.

One thought on “Jak zrobić podwyższoną grządkę? Część II. Instrukcja + film

Dodaj komentarz

Top