
Zioła w domu krok po kroku – sprawdź jak założyć ogródek na parapecie i uprawiać w nim zioła i warzywa. W poniższym wpisie zobaczysz, jak rozpocząć swoją przygodę z ogródkiem na balkonie lub parapecie.
Wybór miejsca na zioła i warzywa w domu
Miejsce na domowy ogródek powinno być słoneczne, jednak należy unikać zbyt ostrego, szczególnie latem, słońca. Najlepszym wyborem będzie południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia strona. Dzięki takiemu umiejscowieniu zapewnimy odpowiednią ilość słońca i unikniemy ewentualnego poparzenia liści.
Miejsce to powinno również być łatwo dostępne, aby podlewanie nie było problematyczne.
Jakie zioła i warzywa można posiać w domu?
Ja w swojej skrzynce posiałem i posadziłem:
- czosnek (wykorzystałem ząbek z zakupionej w sklepie główki)
- pietruszka naciowa (zabrałem jedną sadzonkę z przydomowego ogrodu)
- rukola
- bazylia właściwa
- rzodkiewkę (testowo posiałem, zobaczymy co z tego wyjdzie)
- cebula dymka – 6 cebulek dokładnie
W domu możemy także posiać inne zioła i warzywa, takie jak na przykład pomidorki, paprykę, tymianek, melisę, miętę, rozmaryn.
Warto także poeksperymentować i spróbować posiać inne rośliny. Część z nich można pozyskać z zakupionych w sklepie warzyw (np. nasiona papryki, pomidorów). Jeśli jesteście zainteresowani co jeszcze można wyhodować z tak pozyskanych nasion, to dajcie znać w komentarzu.
Jak pielęgnować zioła i warzywa na parapecie lub balkonie?
Jak już wcześniej wspominałem wymagana jest odpowiednia ilość światła, ciepło, dobrej jakości podłoże (najlepszy będzie kompost) oraz odpowiednia ilość wody. I to w zasadzie tyle.
Moja skrzynka na zioła i warzywa na parapecie
Moja skrzynka z warzywami umiejscowiona jest na parapecie od strony południowo-wschodniej. Jako podłoża użyłem kompostu.
Warzyw posiałem w skrzynce, którą zakupiłem w sklepie Lidl za niecałe 20 zł. Ma ona fajny patent w postaci regulowanego systemu nawadniania, które jest wyposażone we wskaźnik poziomu wody. Dzięki temu nie muszę martwić się, że zapomnę podlać swój domowy ogródek.
Skrzynia ma wymiary 60×19,6×18,5 cm. Jest koloru grafitowego (antracytowego).
Jakie są wady i zalety takiej skrzynki z wbudowanym systemem podlewania?
ZALETY:
- równomierne nawilżenie podłoża
- brak konieczności codziennego podlewania ziół i warzyw
- wskaźnik do monitorowania poziomu wody
- ładny kolor (mnie się podoba 😉 )
- łatwość zmiany miejsca w razie konieczności
WADY:
- po prawie dwóch tygodniach na powierzchni zaczęły pojawiać się małe skupiska pleśni. Ale to nie problem, po prostu nie będę dolewał wody do zbiorniczka i pozwolę wodzie odparować ze skrzyni, niedopuszczając oczywiście do przesuszenia warzyw.
Jak długo rosną zioła / warzywa na parapecie?

U mnie urosły bardzo szybko. Pierwszy szczypior z cebuli został wykorzystany już po niespełna tygodniu! Nasiona rukoli, bazylii i rzodkiewki pojawiły się po dosłownie kilku dniach. Trochę dłużej czekałem na pojawienie się czosnku, jednak jak już wystartował, to rośnie jak szalony.
Dlaczego zioła i warzywa w domu?
Po pierwsze jest to w większości test. Chciałem sprawdzić, jak rośliny będą rosły w warunkach domowych przy wykorzystaniu wyżej opisanej skrzyni. Po drugie fajnie jest mieć świeży i własny szczypiorek do kanapek lub inne zioła lub warzywa. A te według mnie niestety będą drożeć przez obecną sytuację w Polsce i na świecie.
Całość projektu zioła i warzywa w domu możecie zobaczyć na poniższym filmie.
Jeśli macie jakieś uwagi lub pytania, to dajcie znać w komentarzu.