Ściółkowanie roślin - film i opis | Porady DIY do domu i ogrodu
Jesteś tutaj:
Strona główna > Ogród > Ściółkowanie roślin

Ściółkowanie roślin

Ściółkowanie roślin

Ściółkowanie roślin pomaga w utrzymaniu wilgoci w glebie. Ma także inne właściwości. W artykule dowiesz się o jej dobrych stronach, ale również o błędach, które można popełnić podczas ściółkowania roślin, takich, jak na przykład truskawki.

Ściółkowanie roślin
Ściółkowanie

W czym pomaga ściółkowanie?

Jak już wspomniałem we wstępie, ściółkowanie pomaga w zatrzymaniu wilgoci w glebie, przez co podlewanie staje się bardziej efektywne. Ściółka nie tylko zatrzymuje ją w glebie, ale mniej się nagrzewa, co w konsekwencji prowadzi do mniejszego parowania wody.

Ściółkowanie pomaga również w walce z chwastami. Ściółka tworzy swego rodzaju barierę, przez którą młodym chwastom trudniej się przedostać.

Dzięki ściółce owoce, jak truskawki, są czystsze i suche, dzięki temu mniej narażone na choroby grzybowe.

Niewątpliwym atutem ściółki jest również jej powolne rozkładanie się, dzięki czemu dostarczana jest materia organiczna dla gleby.

Czym ściółkować?

Do wykonania ściółki można wykorzystać słomę (żytnią lub pszenną), korę, zrębki lub nawet skoszoną trawę. Niektórzy układają również kartony na ziemię a następnie na nich wysypują materiał ściółkujący. Pomaga to w blokowaniu wzrostu chwastów. Równie dobrym materiałem jest agrowłóknina. Dzięki swojej budowie przepuszcza wodę oraz tlen, przez co rośliny lepiej się ukorzeniają i rosną. Bardzo skutecznie blokuje również chwasty.

Na co uważać?

Podczas ściółkowania należy uważać, aby warstwa ściółki nie była zbyt gruba, szczególnie w okolicach samych roślin. Jeśli warstwa materii będzie zbyt gruba, to w połączeniu z dużą wilgocią oraz brakiem tlenu może zacząć się proces gnilny. Warto więc stosować cieńsze warstwy, np. skoszonej trawy, i systematycznie dokładać kolejne.

Jak ściółkować?

W poniższym filmiku pokazałem jak wykonałem ściółkowanie truskawek zrębkami z wiosennej przycinki drzew owocowych. Robię to już od dwóch lat i nic złego się nie dzieje z owocami. Filmik nagrany wczesną wiosną, jednak ściółkowanie można zrobić nawet teraz. Warto przed tą czynnością podlać owoce/warzywa/drzewka, aby woda pozostała w glebie na dłużej.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł był pomocny 🙂

Zapraszam do obserwowania moich kanałów na YouTube, Facebook oraz Instagram 🙂

Dodaj komentarz

Top