Jak posadzić ziemniaki? Instrukcja + film - CentrumPorad.pl
Jesteś tutaj:
Strona główna > Ogród > Jak posadzić ziemniaki? Film + instrukcja

Jak posadzić ziemniaki? Film + instrukcja

Jak posadzić ziemniaki?

Chcesz mieć młode ziemniaki z własnej hodowli? To już ostatni dzwonek, aby je posadzić! W poniższym wpisie wyjaśniam jak je sadzić i dlaczego robię to w podwyższonej grządce. Nie jest to obowiązkowe, jednak uzyskamy lepsze plony! Pokazuje również na filmiku jak przygotowałem grządkę pod uprawę (leżała odłogiem przez rok) oraz jak posadziłem swoje ziemniaki.

Jak i gdzie posadzić ziemniaki?

Ziemniaki możemy uprawiać w ogrodzie w gruncie lub w podwyższonej grządce, na balkonie w skrzyniach lub w workach.

Ja do uprawy wybrałem podwyższoną grządkę, która jest lekko zmodyfikowana od standardowej. Mianowicie w narożnikach przymocowane ma dłuższe kantówki niż normalnie (widać to na filmach). A to dlatego, że w momencie kiełkowania ziemniaków, będę stopniowo dosypywał ziemi. Aby ta się nie rozsypywała po okolicy stopniowo będę dokręcał kolejne deski. W taki sposób zmobilizuje ziemniaki do wzrostu a część podziemną do wypuszczenia większej ilości młodych. W ten sposób z niewielkiej skrzyni powinienem uzyskać sporo młodych ziemniaków 🙂

Umiejscowienie

Grządka jest umiejscowiona pod balkonem od strony południowo-wschodniej, co zapewni dostęp światła przez sporą część dnia. Niestety takie umiejscowienie powoduje, że do grządki nie dociera deszcz, w związku z czym musi być podlewana ręcznie. Nie jest to oczywiście wielki problem 🙂

Moja grządka stała nieużywana przez rok, więc zarosła w tym czasie chwastami i pokrzywami. Dodatkowo została zabezpieczona gałęziami i plastikowymi kratkami, ponieważ koty upodobały sobie to miejsce jako swoją kuwetę – oprócz deszczu nie docierał tam zimą śnieg i ziemia była sucha, więc idealne miejsce na kocią toaletę.

Należało uporządkować ten bałagan i przygotować ziemię pod uprawę ziemniaków. Oczyściłem więc teren, przekopałem, dodałem ziemi ogrodniczej uniwersalnej i przykryłem ją warstewką ziemi z mojego ogrodu, aby za szybko wilgoć nie odparowywała z podłoża.

Zobacz jak oczyściłem miejsce na ziemniaki (dalsza część tekstu pod filmem).

Na tak przygotowaną grządkę posadziłem ziemniaki w rzędach co około 30 cm. Rzędy również były oddalone od siebie około 30 cm. Zagłębienia na ziemniaki robiłem małą otwornicą do pikowania, jednak można je zrobić małą łopatką lub nawet ręką. Głębokość dołków nie była zbyt duża. Chodzi o to, aby ziemniak schował się trochę poniżej linii gruntu. Nie trzeba ich sadzić głęboko.

Jeśli macie stare ziemniaki i pojawiły się na nich kiełki, to idealnie. Jeśli nie, to możecie posadzić ziemniaki bez kiełków – powinny również urosnąć. Po posadzeniu ziemniaków podlewamy je i… czekamy aż zaczną rosnąć 🙂 Po wykiełkowaniu dokręcamy po jednej desce z każdej strony grządki i dosypujemy stopniowo ziemi. U mnie będą łącznie 3 warstwy desek, czyli wysokość grządki osiągnie około 50-60 cm.

Jak hodować ziemniaki na balkonie?

Podobnie można zrobić na balkonie wykorzystując worek jutowy. Odwijamy górę worka do około 1/3 jego wysokości. Na dno wsypujemy ziemię i sadzimy ziemniaki. Wraz ze wzrostem ziemniaków odwijamy worek i dosypujemy ziemi.

Kiedy pojawią się pierwsze ziemniaki?

Pierwsze młode ziemniaki pojawią się wraz z przekwitnięciem naziemnej części ziemniaków., czyli około 8-10 tygodni po posadzeniu. W tym momencie można naciąć worek jutowy w najniższym punkcie i wybrać młode ziemniaki. Przy podwyższonej grządce odkręcamy najniższą deskę lub podkopujemy delikatnie roślinę.

Ostatnie zbiory wykonujemy, kiedy liście zaczną zamierać.

Jeśli macie jakieś pytanie, to zadajcie je w komentarzu lub na profilu strony na Facebooku.

Zobacz jak sadzić ziemniaki.

Dodaj komentarz

Top